działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana — wszystko, co musisz wiedzieć? 

Zastanawiasz się nad własnym biznesem? Nie chcesz rejestrować firmy? Idealnym rozwiązaniem na start może być działalność nierejestrowana. Zobacz, z czym wiąże się prowadzenie takiego biznesu i czy na pewno jest to dobre rozwiązanie. 

Czym jest taka działalność?

Jest to drobna działalność zarobkowa, prowadzona przez osobę fizyczną, która nie wymaga rejestracji firmy, ani wpisu do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Znana jest także pod nazwami działalności nierejestrowej i nieewidencjonowanej. Przepis ustanawiający funkcjonowanie działalności nierejestrowanej pojawił się po raz pierwszy 6 marca 2018 roku w tzw. Prawie Przedsiębiorców. Od tej pory przepisy dotyczącego tego typu biznesu wielokrotnie ulegały zmianom. 

Od 1 lipca 2023 roku limit dla działalności nierejestrowanej, czyli ile można zarobić bez konieczności rejestracji firmy to 2700 zł tj. 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w bieżącym roku. 

Co ważne: W momencie, gdy przychody przedsiębiorcy działalności nierejestrowanej przekroczą 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia z, staje się ona działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji należy w ciągu 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.

Tu dowiesz się jak zarejestrować działalność gospodarczą krok po kroku.

Działalność nierejestrowana — jak założyć?

Założenie działalności nierejestrowanej jest dość proste, gdyż nie wymaga zgłoszenia firmy w CEIDG, urzędzie skarbowym, ZUS-ie ani GUS-ie. Oznacza to, że nie zostanie jej przydzielony NIP ani REGON. Nie ma również obowiązku regulowania składek ZUS. Rejestrowanie takiego biznesu nie jest konieczne nawet wtedy, gdy jest on prowadzony w sposób stały, ciągły i zorganizowany.

Podatki — co musisz wiedzieć?

Mimo braku konieczności rejestracji firmy, jej prowadzenie wymaga posiadania wiedzy podatkowej. Prowadzenie działalności nierejestrowana— tak, jak w przypadku zarejestrowanej firmy, wymaga ewidencjonowania przychodów, rozliczania kosztów i płacenia podatków. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, wystawiać dowody sprzedaży, czyli faktury lub paragony, rozliczać dochód w zeznaniu rocznym PIT-36, przestrzegać praw swoich konsumentów, związanych ze zwrotami, czy reklamacjami, pilnować limitów i stale być na bieżąco z aktualizacjami ustawy o podatku dochodowym.

Ponadto przedsiębiorca posiadający działalność nierejestrowaną musi prowadzić rejestr przychodów.

Ewidencja przychodów powinna zawierać przychody (faktury oraz rachunki), które już zostały otrzymane oraz te, które przedsiębiorca otrzyma, a wykonał już usługę lub sprzedał towary, za które przyjdzie dana wpłata. To właśnie odpowiednio wyliczony i przestrzegany limit przychodu daje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Przydatna w kontroli limitu może okazać się wspomniana wcześniej ewidencja sprzedaży, czyli chronologiczne zapisy prowadzone w celu odpowiedniego wyliczenia kwot podatku należnych w danym okresie rozliczeniowym.

Bardzo ważne dla przedsiębiorcy jest także pilnowanie VAT-u, a raczej rodzaju usług lub towarów, które sprzedaje. Może się bowiem okazać, że wymagają one rejestracji  do VAT. Niedopilnowanie takich kwestii skutkuje nałożeniem kar na przedsiębiorcę przez organ podatkowy.

 

Działalność nierejestrowana — jak zacząć?

Przede wszystkim warto poszerzyć swoje działania w dziedzinie księgowości, gdyż wymagane będzie prowadzenie uproszczonego systemu rozliczania. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca, zamiast skupiać się na rozwoju biznesu, musi edukować się w zakresie księgowości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia biura rachunkowego. Dzięki temu osoba prowadząca działalność nierejestrowaną zyska gwarancję, iż nie popełni błędów związanych z rozliczaniem podatków, czy limitem przychodów, a tym samym uniknie wynikających z tego problemów finansowych i prawnych. 

Jeśli szukasz rzetelnej obsługi księgowej bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, skontaktuj się z nami. 

Jako przedsiębiorca skup się na prowadzeniu firmy. Księgowość i finanse zostaw nam!
Previous Post
Newer Post